وبلاگ کار و فناوری شهرستان دارالصابرین بم

سنگ کاربید (کاربید کلسیم)[سنگ کاربیت]
کاربید کلسیم با نام تجاری سنگ کاربید, ماده اولیه تولید گاز استیلن برای مصارف جوشکاری و برشکاری محسوب می شود. این ماده را از ترکیب کک (C) با اکسید آهک (CaO) تولید می نمایند. عمل ترکیب این مواد در کوره قوس الکتریکی ویژه در دمای 3000 درجه سانتیگراد صورت میگیرد. فعل و انفعال شیمیائی حاصل به صورت ذیل می باشد. .
CaO + 3 C → CaC2 + CO
در پایان واکنش, کاربید کلسیم به صورت مذاب به داخل بوته های ویژه ریخته شده و پس از سرد شدن, آن را آسیاب نموده و در اندازه های مختلف دربشکه های آب بندی شده, به بازار عرضه می شود.
کاربید کلسیم به شدت جاذب آب است و به محض رسیدن مختصری رطوبت به آن گاز استیلن متصاعد می شود. حتی رطوبت هوا هم با سنگ کاربید, گاز استیلن تولید می نماید.
هر کیلوگرم سنگ کاربید در صورت خالص بودن 350 لیتر گاز استیلن تولید می نماید ولیکن به دلیل همراه بودن با برخی ناخالصیها این مقدار تا 250لیتر کاهش می یابد.
گاز استیلن C2H2گاز استیلن با فرمول شیمیائی C2H2 یک گاز هیدروکربنی می باشد که درصد وزنی کربن آن بیشتر از گازهای هیدروکربنی دیگر است.این گازها بدون رنگ و سبکتر از هوا بوده و دارای بوی نامطبوعی می باشد. بد بو بودن آن به دلیل وجود ناخالصیهایی نظیر سولفور هیدروژن و فسفر هیدروژن می باشد. گاز استیلن را از تماس آب بر روی سنگ کاربید به دست می آورند.
CaC2 + 2 H2O → C2H2 + Ca(OH)2
استیلن مؤثرترین و چند کاربرده‌ترین نوع گاز سوختی است. C2H2 امکان کاربردهای دستی مثل جوشکاری، جوشکاری برنجی، برش‌کاری، صافکاری (تاب‌گیری) یا هر گونه فرایند حرارتی موضعی را فراهم می‌آورد. این گاز بطور گسترده در جوشکاری اکسا استیلن (Oxacetylene) کاربرد دارد.


برچسب‌ها: سنگ کاربید، کاربید کلسیم، سنگ کاربیت

نویسنده : عباس
موضوع : <-PostCategory->